ДОГОВОР ЗА ЗАЕМ С УЧАСТИЕ В ПЕЧАЛБАТА НА ПРОЕКТ ЗА КОЛЕКТИВНО ФИНАНСИРАНЕ [НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРОЕКТА]

Последно обновена: 24.12.2020
Днес, ………..2021 г., между:
  1. „[фирма на проектното дружество]“ ООД, регистрирано в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията, под единен идентификационен код (ЕИК): ……………….., със седалище и адрес на управление в гр. ...………………………………..., електронна поща (имейл): …………………, телефон: ……………………., представлявано от ………………………………… („Заемополучател”), от една страна, и
 
  1. [три имена], ЕГН ……………., електронна поща (имейл): …………………, телефон: …………………….,
 
ИЛИ „[фирма]“, ………………….., единен идентификационен код (ЕИК) [съответно БУЛСТАТ/ друг идентиф.номер]: ……………….., със седалище и адрес на управление в гр. ...………………………………..., електронна поща (имейл):  …………………, телефон: ……………………., представлявано от ………………………………… („Инвеститор”), от друга страна.
Всеки един поотделно наричан „Страна” и заедно наричани „Страни”.

С ОГЛЕД НА ТОВА, ЧЕ:

(А)    Заемополучателят търси финансов ресурс за развитие на негов Проект (дефиниран по-долу), а Инвеститорът е съгласен да инвестира в Проекта чрез предоставяне на заем на Заемополучателя;

(Б)     Заемът се предполага да бъде погасен със средствата, получени от Заемополучателя при реализацията (продажбата) на Проекта;

(В)    Заемът е част от колективно финансиране (crowdfunding), представляващо процес на предоставяне на множество заеми, отпускани от различни инвеститори на Заемополучателя за финансиране на Проекта.

Страните сключиха настоящия договор за заем с участие в печалбата на проект за колективно финансиране („Договор за заем“, „Договора”), като се споразумяха за следното:

  1. Дефиниции.

„Дата на сключване на договора“

има значението посочено в клауза 3.5.

„Допълнително колективно финансиране“

има значението посочено в клауза 10.1.

„Заем“

има значението посочено в клауза 2.1.

„Заявка за участие“, „Заявка“

подадена от Инвеститора заявка за участие във финансирането на Проекта, посредством Платформата, посочваща размера на Заема, който Инвеститорът желае да предостави на Заемополучателя.

„Колективно финансиране“

има значението посочено в параграф (В) от преамбюла. В Колективното финансиране могат да участват и съдружници на Заемополучателя.

„Минимален размер на колективно финансиране“

[……] евро. Това е общата сума, която сe набира от всички инвеститори, които подават заявки за участие в Проекта при условията на Колективно финансиране, съгласно параграф (В), по-горе.

„Общи условия за заем при колективно финансиране“

има значението посочено в клауза 3.1.

„Оператор на Платформата“

означава „СПОТИ ФАЙНЪНС“ АД – собственик и оператор на Платформата.  Дружеството е доставчик на услуги за Колективно финансиране, като ги предоставя посредством Платформата. 

„Основна лихва“

има значението посочено в клауза 5.1.

„Платформа“

е платформата за Колективно финансиране SpotiFinance Place, представляваща онлайн информационна система, публично достъпна на интернет адрес: [домейн на сайта].

„Проект“

е [описание на проекта].

Създател на Проекта е Заемополучателят.



  1. Предоставяне на Заем. Цел на Заема.   
     2.1 Инвеститорът предоставя на Заемополучателя парични средства в размер на [……] [посочва се сумата от Заявката], с целта, посочена в клауза 2.2 („Заем“), а Заемополучателят се задължава да върне на Инвеститора получените парични средства, заедно с уговорената лихва, при условията и сроковете на настоящия Договор.

    2.2 Целта на Заема е да осигури с финансов ресурс осъществяването на Проекта, по-конкретно … [кратко описание за какво ще се използва финансирането]

       3.         Постигане на съгласие и сключване на Договора. Отказ от Договора.

  3.1  Платформата осигурява възможност за Инвеститора, преди да подаде Заявка за инвестиране, да се запознае с текста на Договора за заем („Проекта на договор“), включително да разпечата и/или да свали и запази на твърд носител (например на свой компютър) електронно копие от Проекта на договор.


Проектът на Договора за заеме изготвен от Заемополучателя и адресиран до потенциалните инвеститори. Проектът на договор се различава от подписаният от Страните Договор по това, че Проектът на договор не съдържа данни, относими към конкретен инвеститор (лични данни, размер на предоставения Заем).

   3.2    Чрез натискане на виртуален бутон „Инвестирай“ на Платформата, Инвеститорът извършва електронно изявление за подаване на Заявка за участие. С получаване на Заявката от Оператора на Платформата (действащ в качеството си на пълномощник на Заемополучателя), е постигнато съгласие относно условията на Договор за заем между Инвеститора и Заемополучателя („Приет договор“), който се сключва при условията на 3.3 - 3.5. Чрез натискане на виртуалния бутон „Инвестирай“ на Платформата се изпращат данни в електронна форма (IP адрес на Инвеститора и др.), с което Договорът за заем се счита подписан от Инвеститора с електронен подпис по смисъла на чл. 13, ал. 1 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Страните неотменимо се съгласяват че ще признават този електронен подпис на Инвеститора за равностоен на неговия саморъчен подпис.Операторът на Платформата уведомява Заемополучателя по електронна поща за Приетия договор, след което уведомява Инвеститора за приетата Заявка чрез съобщение до електронната му поща, към което се прилага Договора за заем, подписан от Заемополучателя.

  3.3  Настоящия Договор за заем се сключва при условие, че Минималния размер на колективно финансиране бъде набран до края на Периода за набиране на колективно финансиране, съответно до края на допълнителния срок за набиране на колективно финансиране. След изтичане на Периода за набиране на колективно финансиране, Инвеститорите се уведомяват чрез съобщение до електронните им пощи:
   а)  че са подадени Заявки за участие, удовлетворяващи търсеният Минимален размер на колективно финансиране; или

   б) че в определеният срок не са постъпили Заявки за участие в размер на търсеният Минимален размер на колективно финансиране;

  3.4  В срок до 5 (пет) работни дни от датата на уведомлението по 3.3, буква „а“, Инвеститорът следва да преведе по банков път на Заемополучателя сумата на Заема.

   3.5 Договорът за заем се счита сключен от момента на реалното предоставяне на паричните средства от Инвеститора на Заемополучателя, т.е. от датата, на която e заверена банковата сметка на Заемополучателя („Дата на сключване на договора“). Инвеститорът предоставя паричните средства по следната банкова сметка на Заемополучателя:  

[наименование на банката
IBAN ……
BIC……
Титуляр ……..]

Заемополучателят уведомява Инвеститора и Платформата за получения Заем чрез съобщение по електроните им пощи.  

  3.6  Заемополучателят има право да откаже банков превод, получен след изтичане на 10 (десет) работни дни от датата на уведомлението по 3.3, буква „а“, като върне получените средства на закъснелия Инвеститор, без ненужно забавяне, но не по-късно от 3 (три) работни дни. С връщането на получените средства, Договорът за заем между тях се прекратява.

  3.7  Инвеститор, който e физическо лице и използва Платформата извън своята търговска или професионална дейност (Потребител по смисъла на Закона за защита на потребителите) има право да се откаже от Договора за заем в срок от 14 (четиринадесет) дни от неговото сключване. За да се възползва от това право, Инвеститорът следва да изпрати до електронния адрес (имейла) на Заемополучателя попълнен формуляр за отказ от договора, съгласно Приложение № 1 или друго подобно съобщение със сходно съдържание. В този случай Заемополучателят следва да върне на Инвеститора получения заем без неоправдано забавяне, но не по-късно от 30 (тридесет) дни, считано от датата, на която е бил уведомен за решението на Инвеститора да се откаже от Договора за заем.

  3.8  Ако в резултат на един или повече откази, по смисъла на 3.7, направени от други инвеститори, участващи в Колективното финансиране на Проекта, размерът на набраните средства спадне с повече от 20 (двадесет) процента под определения Минимален размер на колективно финансиране, Заемополучателят има право да удължи Периода на набиране на колективно финансиране, освен ако е достигната максималната му продължителност. В случай че Заемополучателят не успее да набере Минималния размер на колективно финансиране до края на Периода на набиране на колективно финансиране, Заемополучателят уведомява Инвеститора по електронна му поща, че Колективното финансирането е неуспешно. В този случай, Заемополучателят следва да върне получените от Инвеститора средства без неоправдано забавяне, но не по-късно от 30 (тридесет) дни, считано от датата на уведомлението му по електронната поща.

  1. Срок на Договора. Изплащане на Заема.
  4.1  Настоящият Договор се сключва за срок до Финализиране на Проекта, но за не повече от [……] месеца, считано от Датата на сключване на Договора („Краен срок“).  

    4.2  Сумата на Заема (главница), заедно с дължимата Лихва и компенсацията по 4.3 (в случай че такава се дължи) следва да се изплати на Инвеститора до 30 (тридесет) работни дни от Финализиране на Проекта или от посочения в 4.1 Краен срок.


  4.3 Заемополучателят може по всяко време да изплати предсрочно Заема (изцяло или отчасти) и преди Финализиране на Проекта, като даде предизвестие, от не по-малко от 10 (десет) работни дни, изпратено до електронната поща на Инвеститора. При предсрочно изплащане на Заема, Заемополучателят дължи на Инвеститора Заместващата лихва по клауза 5.4, плюс компенсаторна лихва в размер на 10 (десет) процента от размера на Заместващата лихва, дължима за периода от предсрочното погасяване на Заема до Крайния срок.


        5.      Възнаградителна лихва. Лихва за забава
   
   5.1   Основна лихва: определена на база дял от печалбата от Проекта
. Като възнаграждение за предоставения Заем, Заемополучателят дължи на Инвеститора лихва в размер на дела на Инвеститора в Общото финансиране на Проекта съгласно клауза 5.2 („Финансово участие на Инвеститора“), умножен по счетоводната печалба на Заемополучателя, непосредствено след Финализирането на Проекта, както и към края на всяка календарна година до Финализиране на Проекта (когато е налице счетоводна печалба).


  5.2 Финансовото участие на Инвеститора се определя като съотношение на (i) сумата на Заема, предоставена от Инвеститора спрямо (ii) Общото финансиране.
Общо финансиране“ е сбора от (а) сумата, набрана от Заемополучателя чрез Колективно финансиране през Периода на набиране на колективно финансиране, плюс (б) финансирането, осигурено от съдружниците на Заемополучателя, предоставено преди Периода на набиране на финансов ресурс.
Пример: Ако Инвеститорът е предоставил Заем от 100 евро, съдружниците на Заемополучателя са вложили в Проекта 1 000 000 евро, преди началото на Периода на набиране на колективно финансиране и Заемополучателят успее да набере от инвеститори през Периода на набиране на колективно финансиране още 1 000 000 евро, то Финансово участие на Инвеститора ще е 0,005% (100 / 1 000 000 + 1 000 000).

  5.3  Уведомление относно размера на Финансовото участие на Инвеститора се изпраща от Заемополучателя по електронна поща на Инвеститора в практически най-кратък срок след неговото определяне. Счетоводната печалба на Заемополучателя по клауза 5.1 се изчислява след Финализирането на проекта, съответно след изтичане на съответната календарна година, и се определя във финансов отчет, изготвен съобразно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.

   5.4  Заместваща лихва. В случай на предсрочно прекратяване на Договора или неговото разваляне от страна на Инвеститора при основание, посочено в клауза 8.1, ако Основната лихва не може да бъде определена съгласно клауза 5.1, Заемополучателят дължи на Инвеститора Заместваща лихва в размер на […….] на годишна база за времето от предоставяне на Заема до неговото погасяване.

    5.5   Лихва при неизпълнение на Инвеститора. Ако Договорът е развален от Заемополучателя, съгласно клауза 8.2, той дължи на Инвеститора лихва в размер на средната лихва по банкови депозити за месеца на сключване на Договора, съгласно статистиката на Българска народна банка, за времето от предоставяне на Заема до неговото погасяване.

   5.6  За избягване на съмнение, Основната лихва, Заместващата лихва и Лихвата при неизпълнение на Инвеститора (общо, „Възнаградителни лихви“) са алтернативни. Инвеститорът има право да получи само една от тях, която е приложима за неговия случай.

  5.7  Лихва за забава. В случай на забава на Заемополучателя да погаси Заема в срока по клауза 4.2, Заемополучателят дължи на Инвеститора, освен главницата на Заема и приложимата Възнаградителна лихва, и лихва за забава в размер на 2 (два) процента годишно, която се изчислява за периода на забавата (върху сумата на Заема от деня следващ изтичането на Крайния срок до окончателното му погасяване).

  5.8  В случай, че Заемополучателят има задължение за авансово удържане на данък върху доходите от лихви, той определя, удържа и внася от името на Инвеститора съответния данък върху дължимата лихва, съгласно правилата на Закона за данъците върху доходите на физическите лица и на другите приложими данъчни закони.

  1. Задължения на Заемополучателя.   
    6.1. От Датата на сключване на Договора до момента на пълно погасяване на Заема и на всички други свои задължения по този Догов, Заемополучателят се задължава да:

 i. ползва Заема само за целта, посочена в 2.2;

 ii. да изплати обратно на Инвеститорите получените заемни средства, включително главница, лихва, компенсация (ако се дължи такава) или да извърши всяко друго дължимо плащане, съгласно условията и сроковете на настоящия Договор;

  iii. плаща в срок всички дължими данъци, такси, други публични задължения, както и всички други свои задължения;

  iv. не увеличава капитала си (с цел да не се допусне намаляване на Финансовото участие на Инвеститора, съответно намаляване на негов дял в печалбата от Проекта);

  v. предоставя на Инвеститора (посредством Платформата):

     а)       междинен финансов отчет, обхващащ шестмесечен отчетен период, изготвен съгласно изискванията на Закона за счетоводството и който съдържа минимум счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите, в срок до 30 (тридесет) дни след края на шестмесечния отчетен период;
      б)      годишен финансов отчет, изготвен съгласно изискванията на Закона за счетоводството, в срок до 180 (сто и осемдесет) дни след края на всяка година.
 
    6.2. Заемополучателят няма право да извършва друга търговска дейност, която не е свързана с осъществяването на Проекта, както и да не извършва разпоредителни или други действия, които не са необходими за осъществяването на Проекта и могат да повлияят върху размера на Основната лихва в ущърб на Инвеститора.

  1. Декларации.
   7.1      Декларации на Заемополучателя. Към датата на сключване на Договора за заем, Заемополучателят декларира, че:

   i. цялата информация, представена на Инвеститора, преди сключване на Договора за заем, е вярна и пълна;
  ii.притежава или ще си осигури всички разрешения, одобрения и лицензи, необходими за осъществяване на Проекта, в съответствие с българското законодателство;
   iii. не е в нарушение на условие по Договора за заем;
  iv. не е страна по съдебни, арбитражни или административни производства и не е обект на проверки от държавни органи, които биха могли да му попречат да изпълнява задълженията си по Договора за заем, както и не са му известни предстоящи събития от подобен характер.
  v. Сключването на настоящия договор и неговото изпълнение няма да има за резултат неизпълнение на задължения по друг договор или противоречие с него.
  vi. До окончателното издължаване на Заема, включително лихвата по него, Заемополучателят няма да третира преференциално други свои предишни или настоящи кредитори при погасяване на задълженията си към тях, освен ако това не се изисква от закона.

   7.2  Декларации на Инвеститора. Към датата на сключване на Договора за заем, Инвеститорът декларира:

   i. че преди да натисне виртуален бутон „Инвестирай“ на Платформата е прочел Общите условия за заем при колективно финансиране и се е възползвал от възможността да ги разпечата или запази на твърд носител съгласно посоченото в клауза 3.1;
  ii. че разбира условията на Договора, както и рисковете, свързани с Договора, публикувани на Платформата, включително че размера на заема не е гарантиран като банков депозит и е възможна частична или пълна загуба на направената инвестиция, поради което размера на отпуснатия Заем следва да е съобразен с личната финансова ситуация на Инвеститора;
   iii.че сключва Договора по своя собствена воля, като разбира целта и параметрите на Проекта и желае да участва в неговото финансиране;
   iv. че не е бизнес конкурент на Заемополучателя, както и че не притежава участие в бизнес конкурент.
   v. Всяка Страна декларира пред другата, че има пълната способност, власт и пълномощия да сключи този Договор.

       8.  Предсрочна изискуемост. Разваляне на Договора

       8.1  Заемът може да бъде обявен от Инвеститора за предсрочно изискуем, във всеки един от следните случаи:

  i. Заемополучателят използва получения Заем извън целта, за която е предоставен;
  ii. Заемополучателят е нарушил забраната по клауза 6.2;
  iii.откриване на производство за ликвидация, обявяване в несъстоятелност, или преобразуване на Заемополучателя;
 iv. Заемополучателят е предоставил невярна информация относно обстоятелства, които са от съществено значение за Инвеститора за да сключи Договора за заем;
  v. При забава в изпълнението на информационните задължения на Заемополучателя по клауза 6.1(v) с повече от 30 (тридесет) дни след договорения срок;
  vi. при други основания, предвидени в закона.
 
   8.2. Заемополучателят може да прекрати предсрочно (развали) договора за заем при виновно неизпълнение на задълженията на Инвеститора по клаузи 9 и 10.

    9.  Конфиденциалност.

   9.1 Инвеститорът и Заемополучателят се задължават да третират Договора за заем и всички документи и информация, предоставени на едната страна („Задължена страна“) от другата страна („Оправомощена страна“) за конфиденциална информация и да не ги предоставят на трета страна без предварителното писмено съгласие на Оправомощената страна.

   9.2 Терминът „конфиденциална информация“ не включва информация, която към момента на разкриването й: (а) е публично оповестена или известна; или (б) е законосъобразно придобита от Задължената страна от трето лице, което е упълномощено да я разкрива.


   9.3 Задължената страна има право да предаде конфиденциалната информация на членовете на своите управителни и контролни органи, служители и консултанти (общо „Агенти“), при условията на опазване на професионална тайна, доколкото на тези лица въпросната информация е необходима с оглед на служебните/професионалните им задължения.


  9.4 Горепосочените ограничения не се прилагат когато Задължената страна или Агентите й са задължени от закона или от решение на правораздавателен орган да разкрият конфиденциалната информация. В този случай задължената страна следва незабавно уведоми Оправомощената страна и след консултиране с Оправомощената страна, да предприеме всички необходими и позволени от закона мерки за да осигури разкриване на конфиденциалната информация във възможно най-малка степен.


     9.5  Задълженията по настоящата клауза 9 се прекратяват с изтичането на 2 (две) години след прекратяване на Договора за заем.

         10.  Допълнително финансиране за Проекта.
Ако Заемополучателят набере последващо финансиране за Проекта, възнаграждението за този ресурс не може да е под формата на участие в печалбата на Заемополучателя (с лихва от типа на Основната лихва по клауза 5.1 или по друг подобен начин).
Последващо финансиране по смисъла на настоящата клауза 10 може да бъде набрано включително, но не само, при условията на Допълнително колективно финансиране или чрез заеми от съдружници на Заемополучателя (извън Колективно финансиране).

          11.  Други.

   11.1  Инвеститорът няма управителни и контролни права по отношение на Заемополучателя и неговата дейност.

   11.2  На основание чл. 5 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, Страните се съгласяват да бъдат обвързани от електронни изявления, отправени една спрямо друга, включително чрез Платформата и чрез електронна поща.

    11.3 Договорът за заем може да бъде изменен с електронно или писмено споразумение между Страните.


    11.4  Договорът обвързва и поражда действие в полза на правоприемниците на Страните, съгласно действащото законодателство.


   11.5 Всички спорове по изпълнение на Договора за заем се решават чрез преговори между страните, като при непостигане на съгласие, спорът се отнася за решаване от компетентния съд.


  11.6 Цялата кореспонденция по Договора, в това число съобщения, известия, уведомления, изявленния и друга документация във връзка със сключването, изпълнението и прекратяването на този Договор се изпраща по електронната поща (имейл) на Страните, както следва:
За Инвеститора: [излиза автоматично имейлът на регистрацията]

За Заемополучателя: [……………]

Всяка Страна се задължава да уведоми другата Страна за промяна в електронната си поща. Кореспонденцията, изпратена от Страната преди получаване на уведомление за промяна, ще се счита за надлежно получена от другата Страна.

     11.7 За всички неуредени с Договора за заем въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство в Република България.

  11.8 Ако някоя от клаузите на настоящия Договор е или стане незаконосъобразна, недействителна или неприложима, законосъобразността, действителността или приложимостта на останалите разпоредби от Договора няма да бъде засегната или накърнена по никакъв начин. Такава незаконосъобразна, недействителна или неприложима клауза ще се счита за заменена от законосъобразна, действителна и приложима клауза, имаща възможно най-близкия икономически ефект върху Страните, какъвто има и незаконосъобразната, недействителна или неприложима клауза.


ЗАЕМОПОЛУЧАТЕЛ: [квалифициран електронен подпис]


ИНВЕСТИТОР: Подписан с електронен подпис съгласно клауза 3.2


ПРИЛОЖЕНИЕ № 1: Образец на уведомление за отказ на потребител от Договор за заем съгласно клауза 3.5 от Договора за заем

Инвеститорът може да използва посочения по-долу текст или да изпрати съобщение в свободен текст до електронния адрес на Заемополучателя, съдържащо недвусмислено изявление за отказ от Договора за заем:

 

До: [фирмата на Заемополучателя], електронен адрес: [       ]

От: [имена, електронна поща:   ]

 

          С настоящото Ви уведомявам, че на основание клауза 3.5 от Договор за заем от [дата], сключен между нас посредством Платформа за колективно финансиране, намираща се на следния интернет сайт: [       ], се отказвам от Договора за заем.

          Моля предоставеният от мен Заем в размер на [дата] да ми бъде върнат по следната банкова сметка:

[наименование на банката

IBAN ……

BIC……

Титуляр ……..]

Дата ……………………                                                     Подпис: …………….