Хедж фондовете се очаква да отбележат най-лошата възвръщаемост от 14 години
Последно обновена: 30.12.2022Глобалните хедж фондове ще регистрират най-лошата си възвръщаемост от 14 години през 2022 г., след като агресивните повишения на лихвените проценти в САЩ удариха силно цените на активите им, но техните спадове като цяло са по-малки от спада, наблюдаван на пазарите на акции и облигации тази година.
Някои хедж фондове със стратегии за инвестиции в суровини и валути се представиха по-добре през 2022 г., осигурявайки прилични печалби на инвеститорите.
„В момента се наблюдават взаимозависимости между отделните активи, ненаблюдавани в новата ни история и всички се подчиниха на рекордно високата инфлация, както акциите, така и облигациите бяха много чувствителни към макро събития, особено към отпечатъците на инфлацията“, каза Мейсан Лим, управляващ директор на проучването на хедж фондовете в Cambridge Associates.
Според фирмата за инвестиционни данни Preqin, възвръщаемостта на хедж фондовете е намаляла с 6,5% тази година, което е най-голямото им ниво след спад от 13% през 2008 г.
Това се сравнява със спада на индекса MSCI World от 18,7% и спада на индекса на ICE BofA U.S. Treasury от 11,9%.
Стратегическите фондове във суровини спечелиха 8,2% до ноември тази година, докато хеджираните с акции и управляваните от събития стратегии загубиха съответно 9,7% и 4,7%, според данните на HFR.
„Смятаме, че продължаването на строгата парична политика и високата волатилност трябва да се окажат благоприятни за макро мениджърите през 2023 г.“
Фондовете на инвеститори, които използват миноритарни дялове, за да настояват за промени в стратегията и управлението, за да отключат стойността на акционерите, се сринаха с 13,8%, според данните на HFR.
Стратегиите, следващи тенденциите, успяха през 2022 г. поради инфлационната среда, каза Андрю Хендри, ръководител на Азия в Janus Henderson Investors, глобален мениджър на активи, който също така управлява 900 милиона евро ($955,17 милиона) Global Multi-Strategy Fund.
„Следването на тенденции работи върху идеята, че пазарите обработват информацията неефективно и с различни скорости, а пазарите, които се движат в една посока в началото, е по-вероятно да продължат да се движат в тази посока“, каза Хендри.
„Тенденцията имаше страхотна 2022 г. с неща като силни цени на суровините и слаби облигации, които допринесоха значително за представянето.“
Наред със спада на традиционните активи от акции до облигации, нетните активи на глобалните хедж фондове паднаха с 4,8% през първите три тримесечия на тази година до 4,3 трилиона долара. Те отбелязаха общ изходящ поток от 109,8 милиарда долара през този период, според данни на Preqin.
Само 915 фонда са стартирани тази година, най-малкото от 10 години, показват данните.