Ето 3-те големи залога, които Уорън Бъфет прави за 2023 г.
Последно обновена: 22.12.2022С наближаването на края на 2022 г. много инвеститори научиха по трудния начин, че акциите не винаги се покачват.
Dow се търгува с понижение от 10% до момента, S&P 500 се е сринал с 20%, докато технологичният Nasdaq е паднал със зашеметяващите 33%.
Едно голямо предизвикателство остава към 2023 г.: все още ястребовата позиция на Фед. Последната цифра на инфлацията достигна 7,1% за ноември - спад от пика от 9,1% през юни, но все още тревожно висок.
„Историческите данни предупреждават, че не трябва да допускаме преждевременно разхлабване на политиката“, каза председателят на Фед Джером Пауъл. „Ще продължим курса, докато работата не бъде свършена.“
Apple
Никой, който харчи 1600 долара за напълно обурудван iPhone 14 Pro Max, не би го нарекъл кражба. Но потребителите така или иначе обичат да харчат пари за продукти на Apple (NASDAQ:AAPL).
По-рано тази година ръководството разкри, че активната инсталирана база от хардуер на компанията е надхвърлила 1,8 милиарда устройства.
Докато конкурентите предлагат по-евтини устройства, милиони потребители не искат да живеят извън екосистемата на Apple. Екосистемата действа като икономически ров, позволявайки на компанията да печели огромни печалби.
Това също означава, че когато инфлацията расте, Apple може да прехвърли по-високите разходи към глобалната си потребителска база, без да се тревожи твърде много за спад в обема на продажбите.
Днес Apple е най-големият публично търгуван холдинг на Бъфет, представляващ около 38% от портфолиото на Berkshire по пазарна стойност. Разбира се, огромното увеличение на цената на акциите на Apple е една от причините за тази концентрация. През последните пет години акциите на технологичната горила скочиха с повече от 200%.
Bank of America
Bank of America е вторият по големина публично търгуван холдинг на Бъфет – заемащ 10,4% от портфейла.
Акциите заслужават вниманието на инвеститорите днес поради много проста причина: докато много сектори се опасяват от повишаване на лихвените проценти, банките ги очакват с нетърпение.
Банките дават пари назаем при по-високи проценти, отколкото заемат, прибирайки разликата. Когато лихвените проценти се повишат, разликите в печалбите на една банка се разширяват.
И така се случи, че Bank of America увеличи изплащането си към акционерите под формата на дивидент.
През юли Bank of America увеличи своя тримесечен дивидент с 5% до 22 цента на акция – и това е след увеличението на дивидентите на компанията със 17% през юли 2021 г.
Chevron
Въпреки че 2022 г. беше ужасна година за фондовия пазар като цяло, не всяка компания е в застой. Производителите на петрол, например, продължават да бълват печалби и паричен поток.
Не е трудно да се разбере защо. Въпреки че петролният бизнес е капиталоемък, той се справя много добре в периоди на висока инфлация.
Бъфет няма да пропусне тази възможност. Един от големите му ходове през 2022 г. е зареждането на Chevron (NYSE:CVX). Всъщност компанията сега представлява третото по големина публично участие в Berkshire с 9,1% тегло.
За третото тримесечие Chevron отчете печалба от 11,2 милиарда долара, което представлява 84% увеличение спрямо същия период на миналата година. Продажбите и другите оперативни приходи възлизат на 64 милиарда долара за тримесечието, което е ръст от 49% на годишна база.
През януари бордът на Chevron одобри 6% увеличение на тримесечния дивидент до 1,42 долара на акция.
Акциите също се радват на добър ръст, изкачвайки се с 44% през 2022 г.