2022 - година ръст в цените на жилищния пазар у нас и захлаждане в края.
Последно обновена: 28.12.2022Цените на недвижимите имоти в България достигнаха 14-годишен връх през второто тримесечие през второто тримесечие и съвсем нормално след това последва захлаждане на пазара, но не и спад в цените. Сделките с имоти през лятото намаляха за първи път от осем години, но цените продължиха да растат.
Лощите събития през 2022 година, белязана от войни, икономически, политически и обществени промени доведоха до поскъпване на ресурсите и висока инфлация, което накара много хора и инвеститори да предпочитат инвестициите в недвижими имоти.
2022 беше година на предизвикателства и изпитания за всички участници на жилищния пазар у нас. Комбинацията от геополитическо напрежение заради войната в Украйна, ускоряваща се инфлация, която в България достигна 24-годишен връх, затягането на паричната политика от Европейската централна банка (ЕЦБ) и очакванията за повишаване на лихвите по ипотечните кредити за първи път от над десет години охлади пазара след година и половина на непрекъснат ръст на сделките.
Драстичното поскъпване на строителните материали през пролетта подложи на изпитание строителните предприемачи и доведе до ръст на цените на новото строителство. Това наред с ускоряването на инфлацията тласна общия индекс на Националния статистически институт (НСИ) за цените на жилищата през второто тримесечие до 14-годишен връх. Заради силния ръст на цените на фона на по-бавното нарастване на доходите на населението отново се заговори за балон на жилищния пазар.
Високите цени наред с общата несигурност за икономиката и доходите и очакванията за ръст на лихвите по ипотечните кредити накараха част от купувачите да се оттеглят от пазара. През третото тримесечие Агенцията по вписванията отчете първи спад на сделките с имоти от края на 2020 г., макар че за деветмесечието броят им на национално ниво все пак е най-високият от 15 години насам.
Индикации за започнало охлаждане на пазара през третото тримесечие обаче дават още две сравнения – за първи път от 15 години броят на сделките между юли и септември беше по-малък спрямо периода април-юни. А след 8-годишен период, в който сделките през лятото нарастваха с всяка следваща година, сега тенденцията беше прекъсната. Пълната картина за годината при сделките ще стане ясна, когато Агенцията по вписванията публикува през януари данните си за четвъртото тримесечие, но повечето анализатори на пазара са съгласни, че захлаждането, което се превърна в ключовата дума за жилищния пазар у нас през 2022 г., е факт.
Според някои очаквания догодина сделките ще намалеят с между 5% и 10%, но според други е възможно те да се задържат на нивата от 2022 г. Една от причините за това е продължаващият силен ръст на предлагането. По данни на НСИ през третото тримесечие в страната е започнало строителството на 8823 нови жилища с разгъната застроена площ (РЗП) от над 1 млн. кв. м. Ръстът на броя на жилищата от 35% на годишна база и на площта им – с 32,5%, беше най-големият от десет години насам.
Анализатори обясняват нестихващия апетит към нови проекти с инерционния характер на жилищния пазар и желанието, включително на компании с малък опит на пазара, да се възползват от бурното му развитие през последната година и половина.
Ниските все още лихви подкрепиха и през 2022 г. бурния ръст на ипотечното кредитиране - обемът на отпуснатите кредити до края на септември достигна 4,9 млрд. лв, което е ръст с 27% спрямо същия период на миналата година по данни на БНБ. Броят на отпуснатите ипотечни кредити в страната също е нараснал с 2% през този период, сочат данни на Агенцията по вписванията.
Дали значителният спад на сделките през третото тримесечие ще се превърне в тенденция ще разберем, когато Агенцията по вписванията публикува данните си за четвъртото тримесечие. И все пак трябва да се отбележи, че говорим за спад спрямо 2021 г., която беше най-силната за пазара на имоти. Макар че ЕЦБ повиши преди дни за четвърти път основната си лихва, в България лихвите не се покачват толкова рязко и все още са изключително атрактивни. Много хора все още имат желание да придобиват собственост чрез ипотечно кредитиране.
Каквото и да си говорим голямо влияние на пазара ще окажат размерът на лихвите и събитията в Украйна. Очакваниявта са икономиките в Европа и САЩ да изпаднат в лека рецесия, което няма да позволи втора силна вълна на покачване на лихвите, вследствия на което ефекта от тях няма да натежава върху цените на пазара.
Инфлационните фактори се забавят, вследствие на което може да се очаква и задържане на инфлацията, само леко повишаване на лихвите. В тази среда възможностите за инвестиции отново ще са малко освен недвижимите имоти. Това няма да позволи спад в цените им, защото търсенете ще остане стабилно.