2022 г. Беше много лоша година за фондовите пазари. Ще бъде ли 2023 по-добра?
Последно обновена: 19.12.2022Инвеститорите очакват края на 2022 г., след като инфлацията и агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв я направиха брутална година за акциите.
S&P 500 се понижи с 20% от началото на годината и облигациите едновременно преживяват най-лошата си година в историята, няма къде да се скриете. След повече от десетилетие на силна възвръщаемост след Голямата финансова криза от 2008 г., повечето инвеститори не бяха свикнали с този вид касапница.
Между 2009 г. и 2021 г. средната годишна възвръщаемост на S&P 500 е била внушителните 16,4%, според Нюйоркския университет. Но не очаквайте нищо подобно на тези печалби през 2023 г.
Средната прогнозна стойност на инвестиционните банки за S&P 500 през следващата година е приблизително 4000, което предполага, че акциите ще се покачат само с 4%. Когато Fortune събра прогнози от по-широка селекция от икономисти и анализатори на Уолстрийт, тази цифра се повиши до 4150 или 8% печалба през 2023 г. Все пак това не е нещо, с което са свикнали повечето инвеститори.
Докато инвестиционните банки вярват, че S&P 500 ще завърши 2023 г. малко над сегашното си състояние, нарастващият консенсус на Уолстрийт е, че пътят дотам ще бъде волатилен.
„Нашето основно послание към инвеститорите е да бъдат предпазливи. Федералният резерв се опитва да създаде меко икономическо кацане, което според нас има голяма вероятност да се провали и да причини рецесия през 2023 г.“, каза Джеймс Демерт, главен инвестиционен директор в Main Street Research, пред Fortune. „Борсовите индекси са уязвими на настоящите нива.“
Внимавайте за труден старт на 2023 г
Почти всички инвестиционни стратези предупреждават, че акциите са за труден старт на 2023 г., тъй като Фед навлиза във финалните етапи на своята борба с инфлацията. Инфлацията на годишна база, измерена чрез индекса на потребителските цени (CPI), е спаднала рязко от своя връх от 9,1% през юни, достигайки 7,1% миналия месец.
Но това не попречи на Фед да повиши лихвените проценти за седми път тази година в сряда. Въпреки че критиците твърдят, че повишаването на лихвените проценти тласка икономиката на САЩ към рецесия, председателят на Фед Джеръм Пауъл каза тази седмица, че възнамерява да „продължи курса, докато работата не бъде свършена“.
„По-лошото би било от неуспеха да се повишат лихвите достатъчно високо и от това, че позволихме инфлацията да се втвърди в икономиката“, каза той.
На този фон фондовият пазар вероятно ще се бори в близко бъдеще.
Главният инвестиционен директор на Morgan Stanley, Майкъл Уилсън, каза, че S&P 500 може да падне до между 3000 и 3300 през първото тримесечие - или до 25% под текущите нива. Печалбите на компаниите ще понесат удар, тъй като те се изправят пред нарастващите разходи за заеми и забавянето на икономическия растеж, каза той, като същевременно твърди, че инвеститорите все още не са калкулирале това.
„Пазарите пренебрегваха риска от по-яростен Фед преди година; сега изглежда, че пазарът пренебрегва риска в печалбата“, пише той в изследователска бележка от понеделник, добавяйки, че предложението „риск/възнаграждение“ за инвестиране в S&P изглежда „много непривлекателно“ в момента.
Скот Ладнър, главен инвестиционен директор в Horizon Investments, каза пред Fortune, че очаква 10% спад в печалбата на акция на S&P 500 през следващите месеци, тъй като повишаването на лихвените проценти на Фед забавя икономиката и засяга корпоративните печалби.
„Все още не сме видели понижение на приходите“, обясни той. „Влизаме в период на по-бавен растеж, може би рецесия, а вие просто не преминавате през рецесии с печалби, които не спадат.“
История за завръщане от второ полувреме?
Докато консенсусните прогнози на Уолстрийт призовават за спад на акциите през първото тримесечие на годината, след това очакванята са други.
„Очакваме, че когато пазарът достигне дъното – може би през първото тримесечие на новата година – ще започнем нов бичи пазар“, каза Демерт от Main Street Research. „Въпреки че може да има допълнителна слабост през първата част на 2023 г., очакваме 2023 г. да завърши с цени на акциите, значително по-високи от днешните нива.“
Ladner от Horizon Investments каза, че също така очаква пазарите да преминат през известна „болка“ през първото тримесечие, но след това инвеститорите могат да очакват солидна възвръщаемост.
„Смятаме, че последната половина на годината може да бъде доста сочна“, каза той. „Много неща, които бяха доста сериозни насрещни ветрове през 2022 г., може да се окажат попътни ветрове през 2023 г.“
Ладнер твърди, че основните проблеми, които навредиха на акциите през тази година – инфлацията, строгите нулеви политики на Китай за COVID и войната в Украйна – вероятно ще бъдат разрешени или подобрени през 2023 г., осигурявайки тласък за пазарите.
Тезата за завръщането на втората половина стана често срещана на Уолстрийт през последните месеци. Икономисти, инвестиционни банки и хедж фондове предупреждават, че акциите – и икономиката – вероятно ще се борят през първата половина на годината и след това ще се възстановят.
Уилсън от Morgan Stanley твърди, че след като падна до 3000, S&P 500 може да се повиши до 3900 до края на следващата година, тъй като инфлацията спада бързо, което може да накара Фед да спре повишаването на лихвените проценти още през януари.
Въпреки, че историята за завръщане през второто полувреме противоречи на последователните прогнози за рецесия от Уолстрийт тази година, Ладнър посочи, че акциите всъщност могат да се представят добре по време на рецесии.
„Повечето от търговците на дребно не разбират това, но това е началото на рецесията и първата част от рецесията, която обикновено създава проблеми на пазарите“, каза той.
Ladner също така твърди, че прогнозите за акциите да останат непроменени за десетилетие поради постоянната инфлация, деглобализацията и нарастващите лихвени проценти му се струват „залагания срещу иновациите“.
„Това е лоша идея“, каза той. „Исторически погледнато, това винаги е било лоша идея в тази страна. Така че това не е залог, който приемаме.”